Muzeum w Tarnowskich Górach
otwarte w 1958 r., mieści się we wnętrzach tarnogórskiej kamiennicy na Rynku miasta, zwanej "Sedlaczkiem", od winiarni która istnieje tu już od 300 lat i została założona przez pochodzącego z Czech kupca Sedlaczka. W budynku tym przebywały najznamienitsze osoby Polskiej kultury i polityki, takie jak: Jan III Sobieski, August II Mocny, August III Sas, cesarzowa Eleonora Gonzaga (wdowa po cesarzu Ferdynandzie III Habsburgu wraz z córką Eleonorą Habsburżanką (późniejszą żona polskiego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Karol IX (król Szwecji), car Aleksander I, Józef Piłsudski, Julian Ursyn Niemcewicz, J. W. Goethe i wielu innych. Znajduje się tu wiele pamiątek po wizytach tamtych gości, lecz najwięcej jest tu wysłanych do Tarnowskich Gór przez Jana III Sobieskiego po bitwie pod Wiedniem zdobyczy z obozu tureckiego. Można oglądać tu także bardzo bogaty w zbiory dział historii Tarnowskich Gór i górnictwa które mają bardzo zawiłe dzieje. Wszystko jest wspaniale wkomponowane w XV-wieczne wnętrze zabytkowej, tarnogórskiej kamiennicy.
Po zwiedzaniu muzeum wskazane jest obejrzenie 300-letniej winiarni w podziemiach i na parterze kamiennicy z gigantycznym zbiorem win.
Sztolnia Czarnego Pstrąga
to 600 metrowy fragment najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej Głębokiej należącej do kopalni Fryderyk (niem. Friedrichs-Grube, w późniejszym okresie nazwa została zmieniona na Kościuszko). Sztolnię można zwiedzać od 1957 roku. Jest ona jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Trasa turystyczna znajduje się pomiędzy szybami Ewa (1826) i Sylwester (1828). Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami, można obserwować niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.
Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych
w Tarnowskich Górach to podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach.
Muzeum Instytutu Tarnogórskiego
muzeum funkcjonuje w ramach stowarzyszenia naukowego Instytut Tarnogórski i Muzeum w Tarnowskich Górach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz